Ana SayfaGenelCOVID-19 Gölgesinde Tedbir, Takdir ve Tevekkül

COVID-19 Gölgesinde Tedbir, Takdir ve Tevekkül

Kıymetli kardeşlerim.

Bizler, Allah’a ve O’nun yüce Resulüne ve yine O Resulün getirdiği yüce İslam dinine inanan Müslümanlar olarak; ezelde ve ebedde yaşanmış ve yaşanacak olan her şeyin Allah’tan geldiğine inanır, zerreden kürreye her varlığın mutlak sahibinin Allah olduğu bilinciyle hareket ederiz. Bu bilinç, biz Müslümanların iman ve itikadının bir gereğidir. Ve yine bizler inanırız ki varlık âleminde gerçekleşen her olay, Sünnetullah (Allah’ın yarattığı tabiat kanunları) doğrultusunda ve sebepler dairesinde gerçekleşir. Ve evrendeki bu bilimsel kanunlar, Müslüman ya da gayri Müslim fark etmeksizin, herkes için geçerlidir. Dolayısıyla, külli iradeye bağlı olarak gerçekleşen bu kanunları, bilimsel veriler ışığında arayıp bulmak ve bu kanunlara uygun olarak hareket etmek, en çok da biz Müslümanların üzerine düşen önemli bir vazife olarak karşımıza çıkmaktadır.

Malumunuz olduğu üzere, 2019 yılının Aralık ayında, Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde başladığı varsayılan ve kısa zaman içerisinde tüm dünyada etkisini göstermesinden dolayı 11 Mart 2020 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 isimli bir hastalıkla, insanlık olarak mücadelemiz devam ediyor. Karşımızda, mikro düzeyde bir canlı ve hatta canlı mı yoksa cansız mı olduğu dahi bilimsel açıdan tartışma konusu olan bir varlık var ve biz bu varlıkla, mücadele halindeyiz. Bu öyle bir mücadele ki bu virüsten dolayı dünya genelinde milyonlarca insan hastalanıyor, yüz binlercesi acılar içerisinde kıvranarak can veriyor, ülke ekonomileri çöküyor, sistemler değişiyor ve dünya, bambaşka bir hâl alıyor. Bu hastalığın nasıl ortaya çıktığı, neden çoğaldığı, nasıl tedavi edileceği ve nasıl önlenip eradike edileceği ise her ne kadar şu an için bilinemese de elbette bu soruların cevabı, yapılacak olan bilimsel araştırmalar ve çalışmalar neticesinde ortaya konulacaktır.

Peki, o vakte kadar bize düşen nedir? Ne hazindir ki şu an çoğumuzun yaptığı gibi; “Bu da Allah’ın takdiridir. Kaderden kaçılmaz. Başımıza gelecek olan varsa, zaten gelir.” diyerek, tedbirsiz bir şekilde, uyarıları dikkate almadan gündelik hayatımıza devam etmek midir? 

Elbette, hayır!.. Hayırlarla dolu bir hayır!..

Yukarıda da bahsedildiği gibi; kâinat, Sünnetullah üzere hareket eder. Allah’ın koymuş olduğu kurallar, kanunlar, nizamlar bellidir. Elini ateşe sokarsan, yanar. Yüksek bir yerden düşersen, yaralanırsın. Kendini virüsten korumazsan, hastalanırsın!..

Tedbir, takdirin önüne geçer mi geçmez mi bilinmez; lakin bize düşen, tedbirimizi almak ve sonrasında, Yüce Rabbimize iltica edip tevekkül etmektir.

Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de: “Kendi ellerinizle, kendinizi tehlikeye atmayın” (Bakara Suresi, 195. Ayet) buyuruyor. Yani diyor ki sokaklarda binlerce virüs bulaşmış hasta insan varken, tedbirsiz bir şekilde ve bile bile o sokağa çıkarak kendinize virüs bulaştırmayın, canınızı tehlikeye atmayın.    

Yine, Peygamber Efendimiz (s.a.v) de bir Hadis-i Şeriflerinde; “Her kim korkuluksuz bir damda yatıp uyur da geceleyin damdan düşüp ölürse, sorumluluğu kendisine aittir. Her kim de fırtınalı bir zamanda deniz yolculuğuna çıkar, fırtınaya yakalanıp ölürse, bunun da sorumluluğu kendisine aittir.” (Müsned 5/79, 271) buyurarak, tevekkül öncesi tedbirin, ne derece büyük öneme sahip olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanında yaşanan bir başka olayda ise Hz. Peygamber (s.a.v), devesini herhangi bir yere bağlamadan salıvererek Allah’a tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye “Onu bağla da öyle tevekkül et” buyuruyor (Tirmizî, Sıfatü’l-Kıyame, 60).

O halde kıymetli kardeşlerim, içerisinde bulunduğumuz ve gerek dünya insanlığı ve gerekse ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor zamanlarda bize düşen vazife; tedbiri elden bırakmadan, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak ve takdiri Allah’a bırakmaktır. Bu kurallara uymadan, “Ne yapsak boş, her şey Allah’tan” diyerek hiçbir uyarıyı dikkate almamak, haşa, Sünnetullaha isyandır ki onun da sonu hüsrandır. Tedbir kuldan, takdir Allah’tandır. 

Dünya insanlığı olarak, bir an evvel Covid-19 ve benzeri hastalıklardan, bela ve musibetlerden kurtulabilmemiz dua ve temennisi ile…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

YAZARLAR

En Çok Okunan Yazılar

Tıbb-ı Nebevi Külliyatı

TNM Akademi

İbadetler ve Sağlık