Ana SayfaGenelDepremler ile İlgili Bazı Ayetler

Depremler ile İlgili Bazı Ayetler

Bismillahirrahmanirrahim

Yüce Allah (cc) 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 10’u aşkın ilde etkisini gösteren asrın depremini yaratmıştır. Söz konusu deprem ciddi düzeyde can kayıplarına, yaralanmalara, sakatlıklara sebep olmuş; beraberinde çok büyük maddi hasara ve yıkımlara yol açmıştır. Cübbeli Ahmet Hoca’nın deyimiyle herkesin keyfi kaçmış, ülkemiz ciddi anlamda maddi ve manevi bir imtihandan geçmeye başlamıştır.

Sünnetullahın veya adetullahın tecellilerinden olan depremlerin bilimsel olarak izah edilebilen zahiri nedenleri yanında, ilim ve hikmet ile açıklanabilecek bir de batıni (ikaz, ceza ve rahmet anlamında) yönleri ve/veya sebepleri de bulunmaktadır.

Depremler de dahil, tabiattaki hiçbir hâdise sebepsiz ve hikmetsiz değildir. Zira her şeyi olduğu gibi, tabiat hâdiselerini de yaratan, Cenâb-ı Hak’tır. O’nun bütün işleri, idrâk edilebilen veya edilemeyen nice hikmet ve sırlarla doludur. Bu hakîkat, âyet-i kerîmede şöyle ifâde buyrulur (İslam ve İhsan 2023): “…O’nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıkları içinde tek bir taneyi dahî bilir. Yaş ve kuru ne varsa, apaçık bir kitaptadır.” (Enam Suresi 59)

“Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım” (Zâriyât Suresi 56)

“İnsan, başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet 36)

“Biz sizi biraz korku, biraz açlık ve biraz mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmeyle imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele!” (Bakara 155)

“İnsanların kendi elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozulma meydana geldi. Allah onlara, yaptıkları kötülüklerin sonuçlarından bir kısmının tattırıyor ki, belki akıllanıp dönerler.” (Rum Suresi 41)

“Göktekinin sizi yerin dibine batırmayacağından emin misiniz? Bir de bakarsınız yeryüzü altüst olmuş!” (Mülk Suresi 16)

“Kendilerini her yönden kuşatan göğe ve yere bakıp düşünmezler mi? Dilesek onları yerin dibine geçirir veya gökten üzerlerine parçalar düşürürüz. Kuşkusuz bütün bunlarda Allah’a yönelen her kul için alınacak bir ders vardır.” (Sebe Suresi 9)

“Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kıyamet sarsıntısı gerçekten büyük bir olaydır. Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutacak, her gebe kadın karnındaki çocuğu düşürecektir. Ve insanları sarhoş olmadıkları halde sarhoş gibi göreceksin; çünkü Allah’ın azabı (kıyametin dehşeti) çok çetindir!” (Hac Suresi 1-2)

“Peki O’nun sizi karada yerin dibine geçirmeyeceğinden yahut başınıza taş yağdırmayacağından emin misiniz? Sonra kendinize bir koruyucu da bulamazsınız.” (İsra Suresi 68)

“Şimdi şu kötülükleri planlayanlar, Allah’ın onları yerin dibine geçirmeyeceğinden veya hiç bilemeyecekleri bir yerden kendilerine azabın gelmeyeceğinden ya da onlar işe güce dalmışken Allah’ın kendilerini kıskıvrak yakalamayacağından emin mi oldular? Onların bunu engelleme güçleri de yoktur.” (Nahl Suresi 45-46)

“Nihayet o şiddetli deprem onları yakalayıverdi de yurtlarında yere serilip kaldılar.” (Araf Suresi 91)

“De ki: “Allah size üstünüzden veya ayaklarınızın altından bir azap göndermeye ya da sizi muhalif gruplara ayırıp birbirinize güçlerinizin acısını tattırmaya kādirdir.” Bak, anlasınlar diye âyetlerimizi nasıl açıklıyoruz!” (Enam Suresi 65)

Genelde tabiat olaylarını, özelde ise depremleri layıkıyla anlayabilmek için Yüce Allah’ın (cc) kelamı, dünya hayatı yolculuğumuzun klavuzu kitabımız Kur’an-ı Kerimi ve önderimiz Hz. Muhammed’in (sav) Sünneti Seniyyesini okumak, anlamak, yaşamak ve yaşanmasına vesile olmak lazımdır. Bu çerçevede daha fazla bilgiye, diğer basılı ve/veya online kaynaklara ek olarak, web sitemizin “Kur’an-ı Kerim” ve Hz. Peygamberimiz (sav)” sekmelerindeki kaynaklara müracaat ederek ulaşabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz’in (sav) duâsı ile bitirelim: “Allahım! Yıkıntı altında kalmaktan sana sığınırım. Yüksek bir yerden düşmekten sana sığınırım. Suda boğulmaktan, ateşte yanmaktan, yaşlanıp ele avuca düşmekten sana sığınırım.” (Ebû Dâvûd)

Amin.

Selam ve dua ile.

Kaynaklar

İslam ve İhsan. (2023). Depremlerin Sebepleri ve Hikmetleri (https://www.islamveihsan.com/depremlerin-sebepleri-ve-hikmetleri.html, erişim: 12.03.2023) | Orijinal kaynak: Osman Nuri Topbaş, Genç Dergisi Sayı: 78

[Atıf: TNM. (2023). Depremler İle İlgili Bazı Ayetler. Tıbb-ı Nebevi Yazıları (www.tibbinebevimerkezi.com, 12.03.2023)].

Tıbb-ı Nebevi Merkezi
Tıbb-ı Nebevi Merkezihttps://www.tibbinebevimerkezi.com/
Tıbb-ı Nebevi Merkezi; Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye ışığında Nebevi Tıbb-ı’nın anlaşılmasına hizmet etmek, toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacını güden ve tek gayesi de Allah rızası olan bağımsız, tarafsız ve sivil bir girişimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

YAZARLAR

En Çok Okunan Yazılar

Tıbb-ı Nebevi Külliyatı

TNM Akademi

İbadetler ve Sağlık