Ana SayfaGenelEl Alem Putu Ne Der?

El Alem Putu Ne Der?

İnsanoğlunun genellikle farkında olmadan şirke düştüğü hususların başında çok yaygın olan “el alem putu” gelmektedir. Ne yazık ki bazı insanlar el alem putu nedeniyle müşrik olarak yaşamlarını sürdürmekte oldukları halde, farkında bile değillerdir!

İnsanlar genellikle yaşamlarını sürdürürken başkası ne der, nasıl yorumlar, nasıl görür, beğenir mi beğenmez mi gibi kaygılarla hareket eder çoğu kez farkında olmadan. Bu durumun temel nedenin ise iman ve ilim yokluğu ve/veya zayıflığı ve dahi “la ilahe illallah” kelime-i tevhidinin [“La ilahe illallah ile olan ilişkimiz nasıl” yazımızı okumak için buraya tıklayınız] gerçek manada/anlamda hakkını verememek olduğu belirtilebilir.

Bunlardan dolayı insanlar yaşam kurgularını (davranışlarını, konuşmalarını, giyim ve kuşamlarını, kısacası yaşamının bütün yönlerini) başkaları ne der (el alem ne der) eksenli olarak tasarlamakta ve bu çerçevede hayatlarını idameye çalışmaktadırlar.

El alem putu ne der yaklaşımı, yukarıda da ifade edildiği üzere ne yazık ki şirk düşüncesi ve davranışının ta kendisidir. Dolayısıyla hastalıklı bir davranış olup tedaviye muhtaç bir durumdur.

El alem putu ve benzeri sair putlardan kurtulmanın tek yolu ise, sadece ve sadece Allah’a (cc) kul olmak [“Gerçek özgürlük Allah (cc) kul olmaktır” yazımızı okumak için buraya tıklayınız], yani bütün yaşam tasarımında ve silsilesinde Allah (cc) ve Rasulu (sav) “ne demektedir/ne der kriteri” çerçevesinde hareket etmek ile mümkündür. Yani tek çare, Kur’an-ı Kerim ve Sünneti Seniyye ışığında bir yaşam kurgulamak ve yaşamaktır.

Allah (cc) bizleri Kur’an-ı Kerim ve Sünneti Seniyye ışığında bir yaşam kurgulayan, yaşayan ve de neticesinde Allah’ın (cc) rızasına kavuşan mümin kullarından eylesin. Amin…

Selam ve dua ile…

[Atıf: Yıldırım HH. (2021). El Alem Putu Ne Der? Tıbb-ı Nebevi Yazıları (www.tibbinebevimerkezi.com, 14.05.2021)].

Hasan Hüseyin Yıldırım
Hasan Hüseyin Yıldırımhttps://www.hhyildirim.com/
Sağlık politikaları konusunda uzmanlaşan Yıldırım’ın çalışmaları; sağlık, sağlık hizmetleri ve sağlık sistemleri ile ilgili politika, yönetim ve ekonomi konularına odaklanmaktadır. Yıldırım, son dönemdeki araştırmalarını genelde İslam ve Tıp araştırmaları, özelde ise Tıbb-ı Nebevi üzerine yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

YAZARLAR

En Çok Okunan Yazılar

Tıbb-ı Nebevi Külliyatı

TNM Akademi

İbadetler ve Sağlık