Ana SayfaGenelGerçek Özgürlük, Allah’a (cc) Kul Olmaktır!

Gerçek Özgürlük, Allah’a (cc) Kul Olmaktır!

Allah’a (cc) layıkıyla kul olunabildiği zaman kişi hem bu imtihan dünyasında hem de gerçek hayat olan ahiret yurdunda özgür bir yaşama kavuşur.

Bu özgürlük ise teslim olmaktan geçer, yani sorgusuz sualsiz İslam Dininin istisnasız bütün gereklerini dil ile kabul etmek, kalb ile tasdik etmek ve de yaşamak suretiyle eyleme geçirmek ile mümkündür.

Bilindiği üzere İslam teslim olmaktır, bizler Allah’ın (cc) mülkünde yaşıyoruz, söz sahibi Allah’tır (cc). Teslim olursan Kuran’ı Kerim’in hükümlerine ve Sünnetti Seniyeye, o zaman tam özgürsün demektir.

Allah’a (cc) gerçek manada, yani layıkıyla kul olunduğu zaman sadece Yüce Allah’ın (cc) rızası gözetileceği için “La ilahe illallah” kelime-i tevhidin gerçek manası kişide tezahür edecek, yani Allah (cc) dışındaki tüm ilahlar reddedileceği için; kimseye eyvallahın olmaz, hafiflersin, gereksiz yere sana yük olan insanlardan, el alem putundan, duygu ve düşüncelerden, şirk olan yasa ve kurallardan, yapılardan, eşyadan, mal ve mülk sevdasından ve hasılı gerçek özgürlüğünü sınırlayan her türlü şeyden beri olacağın için; rahatlarsın, hafiflersin, mutlu olursun imtihan yurdu olan bu geçici dünya hayatında.

Hele sonsuz yurt olan ahiret yurdunda da bu samimi ve layıkıyla edilen kulluğun sonucu olarak, Allah’ın (cc) bir mükafatı olarak Cenneti ve Cemaliyle müşerref kılması ise sonsuz özgürlüktür ki bu özgürlüğü bu dünyadaki aklımızla kavramamız mümkün değildir, ancak yaşanınca anlaşılabilecek.

Allah bu sonsuz özgürlüğü biz mümin kullarına yüce merhameti ve rahmetiyle nasip eylesin inşaAllah. Amin…

Selam ve dua ile…

[Atıf: Yıldırım HH. (2021). Gerçek Özgürlük Allah’a Kul Olmaktır! Tıbb-ı Nebevi Yazıları (www.tibbinebevimerkezi.com, 13.05.2021)].

Hasan Hüseyin Yıldırım
Hasan Hüseyin Yıldırımhttps://www.hhyildirim.com/
Sağlık politikaları konusunda uzmanlaşan Yıldırım’ın çalışmaları; sağlık, sağlık hizmetleri ve sağlık sistemleri ile ilgili politika, yönetim ve ekonomi konularına odaklanmaktadır. Yıldırım, son dönemdeki araştırmalarını genelde İslam ve Tıp araştırmaları, özelde ise Tıbb-ı Nebevi üzerine yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

YAZARLAR

En Çok Okunan Yazılar

Tıbb-ı Nebevi Külliyatı

TNM Akademi

İbadetler ve Sağlık