Ana SayfaGenelİnsan Bir Nefestir: Aldın Vereceğinin Garantisi Yok, Verdin Alacağının Garantisi Yok!

İnsan Bir Nefestir: Aldın Vereceğinin Garantisi Yok, Verdin Alacağının Garantisi Yok!

İnsan bir nefestir: Aldın vereceğinin garantisi yok, verdin alacağının garantisi yok! Ölüm insana bir nefes kadar yakın. Onun için daha ölüme çok var diye kandırma kendini ey ahiret yolcusu…

İmam Gazali (2020) ‘Cennete Doğru Abidler Yolu (Minhacü’l – Abidin)’ adlı eserinde Şeyhi Ebu Bekir el-Varrak’ın şöyle dediğini belirtmiştir: “Dünya hayatı üç nefesten ibarettir: 1) Geçmişte kalmış, ne amel işledinse işlemiş olduğun nefes. 2) Hala yaşamakta olduğun nefes. 3) Erişip erişmeyeceğini bilmediğin gelecek nefes.”

“Nice nefes alanlar vardır, aldıkları son nefesi geri vermeden ansızın ölüm onları yakalamıştır. Öyleyse gerçekte senin sahip olduğun sadece bir nefesten ibarettir; ne bir gün ve ne de bir saat! Bir nefesi bile geçirmeden Allah’a taate ve tevbeye yönel. Belki de ikinci bir nefese erişemeden ölüm seni yakalar” (İmam Gazali 2020).

Aynı eserinde İmam Gazali (2020) Rasulullah’ın (sav) ashabına söylediği şu sözler üzerinde iyice düşünmek gerektiğini belirtmektedir: ‘Sizler Usame’nin (ra) üç ay sonra eline geçecek bir ürüne müşteri olmasına hayret etmiyor musunuz? Vallahi ben, bir adım atmadım ki onu yerden kaldırmadan, ağzıma bir lokma koymadım ki onu yutmadan bana ölümün geleceğini düşünmüş olmayayım! Nefsimi kudret elinde tutana yemin ederim ki size vaad olunan (ölüm, kıyamet) mutlaka gelecektir, ondan asla kurtulamayacaksınız’ (Iraki).

Allah’ın (cc) izni ile ruhları kabzetmekle görevli melek Azrail (as), Sunnettullah gereği, tabiri caiz ise randevu sistemi ile çalışmıyor, çat kapı geliyor. Bir gün ansızın bana da sana da hepimize de gelecek. Azrail (as) geldiği zaman; ben gelmiyorum, biraz daha kalayım deme şansımız yok, tek taraflı bir olay bu.

Tek çare ve kurtuluş ölüm meleği Azrail (as) gelmeden, gidişe hazırlıklı olmaktır. Bu hazırlıklı olma hali öyle bir haldır ki, her bir nefeste hazır olmayı gerektirir.

Bu hazırlıklı olma hali ise, Kur’an ve sünnet temelli tevhid inancına dayalı olarak kurgulanıp yaşanacak bir yaşam ile mümkündür. Bu yaşam ise; ilim öğrenmeyi, bu ilim ile amel etmeyi ve ihlaslı olmayı gerektirir.

Yüce Allah (cc) aldığımız ve verdiğimiz her bir nefesin hakkını vermeyi, Kendileri razı olacak şekilde nasip eylesin. Amin…

Selam ve dua ile…

Kaynaklar

İmam Gazali. (2020). Cennete Doğru Abidler Yolu (Minhacü’l-Abidin). 23. Baskı. Semerkand Yayınları, İstanbul.

[Atıf: Yıldırım HH. (2021). İnsan Bir Nefestir. Aldın Vereceğinin Garantisi Yok, Verdin Alacağının Garantisi Yok! Tıbb-ı Nebevi Yazıları (www.tibbinebevimerkezi.com, 06.05.2021)].

[Atıf: Yıldırım HH. (2021). İnsan Bir Nefestir. Aldın Vereceğinin Garantisi Yok, Verdin Alacağının Garantisi Yok! Tıbb-ı Nebevi Yazıları (www.tibbinebevimerkezi.com, 06.05.2021)].

Hasan Hüseyin Yıldırım
Hasan Hüseyin Yıldırımhttps://www.hhyildirim.com/
Sağlık politikaları konusunda uzmanlaşan Yıldırım’ın çalışmaları; sağlık, sağlık hizmetleri ve sağlık sistemleri ile ilgili politika, yönetim ve ekonomi konularına odaklanmaktadır. Yıldırım, son dönemdeki araştırmalarını genelde İslam ve Tıp araştırmaları, özelde ise Tıbb-ı Nebevi üzerine yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

YAZARLAR

En Çok Okunan Yazılar

Tıbb-ı Nebevi Külliyatı

TNM Akademi

İbadetler ve Sağlık